Oceń System MS on-line! Twoje zdanie jest dla nas bezcenne.
klasa A: profile PVC, których grubość zewnętrznych, widocznych ścianek jest nie mniejsza niż 2,8 mm, a wewnętrznych 2,5 mm w/g PN-EN 2608:2004
klasa B: profile PVC, których grubość zewnętrznych, widocznych ścianek jest nie mniejsza niż 2,5 mm, a wewnętrznych 2,0 mm w/g PN-EN 12608:2004
coex: technologia ekstruzji profili okiennych PVC polegająca na jednoczesnym tłoczeniu różnych mieszanek PVC
w jednym profilu. Technologia stosowana w oknach MS w celu ograniczenia temperatury nagrzewania się okleinowanych zewnętrznych powierzchni ram i skrzydeł – wtedy ścianki zewnętrzne w profilach barwionych w masie są koekstrudowane na biało (nie dotyczy MS evolution). W niektórych systemach profilowych w białych profilach okleinowanych na zewnątrz – zewnętrzne ścianki są koekstrudowane na brązowo (nie stosowane przez MS ze względu na negatywny wpływ zwiększonej temperatury na zewnętrznej powierzchni profili).
Koekstruzja stosowana jest także w celu wykorzystania recyklatu czyli surowca powstającego przy recyklingu starych okien PVC lub odpadów poprodukcyjnych – wtedy wewnętrzne, niewidoczne ścianki profili są koekstrudowane z materiału odzyskiwanego z odpadów (nie ma to żadnego negatywnego wpływu na jakość okien i pozwala na proekologiczne wielokrotne przetwarzanie PCV).
dylatacja: okna PVC charakteryzują się dużą rozszerzalnością liniową pod wpływem nagrzewania przez słońce. Przy montażu okien jest to jedno z ważniejszych zagadnień decydujące o długim i bezproblemowym działaniu okien przede wszystkim kolorowych PVC, ale także i drewnianych oraz aluminiowych. Zależnie od wielości okna bezwzględnie wymagane jest zachowanie odpowiedniego luzu pomiędzy ścianą, a ramą okna. Dotyczy to także luzu pomiędzy np. parapetem z klinkieru czy wmurowanym parapetem z granitu.
Długość boku |
do 150 cm |
do 250 cm |
do 350 cm |
do 450 cm |
Szerokość fug dla okna białego |
≥1 cm |
≥1,5 cm |
≥2 cm |
≥2,5 cm |
szerokość fug dla okna kolorowego |
≥1,5 cm |
≥2 cm |
≥2,5 cm |
≥3 cm |
Nowoczesne materiały izolacyjne w postaci taśm trzyfunkcyjnych nie wymagają tak dużych dylatacji i można je zredukować. Wartości dla nich podaje poniższa tabela:
Długość boku |
do 150 cm |
do 250 cm |
do 350 cm |
do 450 cm |
Szerokość fug dla okna białego |
8 mm |
8 mm |
10 mm |
10 mm |
szerokość fug dla okna kolorowego |
8 mm |
10 mm |
10 mm |
12 mm |
Bez względu na rodzaj zastosowanej izolacji termicznej, dylatacja (odstęp ramy od ościeża) nie powinna przekraczać 40 mm. Jeśli ta odległość jest większa, należy zastosować poszerzenie ramy.
okno referencyjne: okno jednoskrzydłowe o wymiarach 1230 x 1480 mm przyjmowane do badań (np. akustyki) i obliczeń (np. wypadkowego współczynnika przenikania ciepła Uw dla całego okna) w celach porównawczych.
okno referencyjne O34:okno dwuskrzydłowe ze słupkiem stałym o wymiarach 1465x1435 mm przyjmowane przez MS do obliczeń wypadkowego współczynnika przenikania ciepła Uw dla okna dwuskrzydłowego w celach porównawczych.
ift Rosenheim: niemiecki instytut techniki okiennej; najbardziej uznana instytucja zajmująca się badaniem i certyfikacją okien http://www.ift-rosenheim.de
Passive House Institute: niemiecki instytut domów pasywnych w Darmstadt; najbardziej uznana instytucja zajmująca się badaniem i certyfikacją budynków pasywnych http://www.passiv.de
etykiety energetyczne ift: opracowany przez niemiecki instytut techniki okiennej ift Rosenheim system określania klasy energetycznej okien. Klasa A dla standardowego okna z szybami SUPERtermo, ciepłymi ramkami MS i wzmocnieniem stalowym.
okleiny drewnopodobne:szeroka oferta folii PCV oparta na najnowszych rozwiązaniach np. Woodec perfekcyjnie imitujący drewno czy Cool*Colors ograniczających nagrzewanie się zewnętrznych powierzchni profili okiennych od słońca.
słupek ruchomy: inaczej przylga słupka ruchomego – element przykręcany do jednego ze skrzydeł w oknie dwuskrzydłowym (skrzydło bierne) mający zapewnić szczelność na połączeniu skrzydeł. Po otwarciu okna rama nie jest podzielona słupkiem.
słupki i łączniki statyczne: słupki i łączniki dodatkowo usztywniane specjalnymi profilami stalowymi w celu zapewnienia właściwej statyki okien.
przewiązka, szpros konstrukcyjny: element konstrukcyjny okna dzielący jedną dużą szybę na dwie mniejsze, osobne szyby. Szerokość przewiązki to w zależności od modelu okna 70-76mm (tylko w kolorze białym) i 90-96mm (w białym i w kolorach).
drzwi zewnętrzne: mocne, ciężkie drzwi z profili PCV wzmacniane rurą stalową zamkniętą. Wzmocnienie łączone w narożnikach poprzez specjalne zgrzewalne elementy tzw. „kości” co nadaje im dużą sztywność i wytrzymałość, standardowo wyposażone w niski, ciepły próg aluminiowy, zawiasy nośności 120 kg oraz zasuwnicę hakową MACO PROTECT sterowaną klamką. Opcjonalnie dostępne inne zasuwnice.
panele drzwiowe: wypełnienie drzwi zamiast szyby. Dostępne panele gładkie w kolorze profilu lub w szerokiej gamie wzorów ozdobnych, również z szybkami.
drzwi tarasowe: lekkie drzwi PCV stosowane jako wyjście na taras lub jako rzadziej używane wyjście z domu, standardowo wyposażone w zawiasy okienne zasuwnicę grzybkową sterowaną klamką. W opcji zawiasy dowrębowe lub nakładane, niski ciepły próg aluminiowy i inne zasuwnice antywłamaniowe z hakami.
zasuwnice do drzwi: element ryglujący drzwi. Elementem blokującym mogą być grzybki (jak w okuciach okiennych) lub haki; w opcji zasuwnice 4-punktowe, automatyczne, z dodatkowym zamkiem.
zasuwnice do drzwi sterowane klamką: zasuwnica drzwiowa w której ruch elementów blokujących wymuszany jest ruchem klamki w górę (w stronę przeciwną do otwierania) klucz w tych zamkach blokuje możliwość odblokowania rygli przy ruchu klamki w dół). Szczególnie polecana do drzwi PVC z uwagi na łatwość i lekkość zamykania
zasuwnice do drzwi sterowane kluczem: zasuwnica drzwiowa w której ruch elementów blokujących wymuszany jest poprzez obracanie klucza (tradycyjnie). Przy ryglowaniu drzwi PCV, w celu zachowania szczelności, konieczne jest dociśnięcie uszczelki co może powodować wyczuwalny opór przy obrocie klucza
zasuwnice do drzwi automatyczne: zasuwnica drzwiowa w której ruch elementów blokujących odbywa się automatycznie gdy tylko skrzydło drzwiowe znajdzie się w ramie, odblokowanie i zamykanie „na klucz” jak w zasuwnicy sterowanej klamką
Ug: współczynnik przenikania ciepła dla szyby (lub innego wypełnienia w oknie)
Uf: współczynnik przenikania ciepła dla nieprzeźroczystej części okna (ramy okiennej)
Ψ: (Psi) liniowy współczynnik przenikania ciepła opisujący wpływ ramki międzyszybowej na izolacyjność całego okna
Uw: wypadkowy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna z uwzględnieniem wszystkich powyższych współczynników
www.uvalue.ms.pl : kalkulator energetyczny pozwalający na obliczenie parametrów termicznych okien MS w różnych konfiguracjach i co za tym idzie oszacowanie oszczędności jakie daje zastosowanie tych okien
g - współczynnik przenikania energii słonecznej wyrażany w % (część promieniowania słonecznego odpowiedzialna za nagrzewanie) (PN-EN 410:201) im wyższy, tym pomieszczenie bardziej się nagrzewa, dobrze zimą (dodatkowe, darmowe ogrzewanie) - źle latem (przegrzanie pomieszczeń lub dodatkowe koszty klimatyzacji) dlatego wskazana ochrona przeciwsłoneczna: żaluzje, rolety, markizy itp.
L - współczynnik przenikania światła słonecznego wyrażany w % (widzialna część promieniowania słonecznego odpowiedzialna za oświetlenie pomieszczenia) (PN-EN 410:2010) im wyższy, tym widniej w pomieszczeniu, przy bardzo dużych powierzchniach przeszklenia np. cała ściana, wskazane ochrona przeciwsłoneczna.
Rw - ważony współczynnik tłumienia hałasu dla wszystkich częstotliwości wyrażony w dB (decybelach).
C - współczynnik korekcyjny (zawsze ujemny, wyrażony w dB ) dla hałasów charakterystycznych dla np. autostrad, tras szybkiego ruchu, lotnisk, tras kolejowych.
Ctr - współczynnik korekcyjny (zawsze ujemny , wyrażony w dB ) dla hałasów charakterystycznych dla np. ruchu ulicznego w mieście, ruch kolejowy z małymi prędkościami, tramwaje, itp.
RA1 = Rw+C - współczynnik tłumienia hałasów, wyrażony w dB, charakterystycznych dla np. autostrad, tras szybkiego ruchu, lotnisk, tras kolejowych, itp.
RA2 = Rw+Ctr - współczynnik tłumienia hałasów , wyrażony w dB, charakterystycznych dla np. ruchu ulicznego w mieście, ruch kolejowy z małymi prędkościami, tramwaje, itp.
Wszystkie parametry akustyczne zgodnie z normą PN-EN ISO 717 1:1999+A1:2008. W wymaganiach dla budynków najczęściej występuje RA1 lub RA2 a nie Rw czego niestety świadomość jest znikoma nawet wśród fachowców.
Bardziej wyczerpujące wyjaśnienia na stronie: http://oknotest.pl/poradnik-okienny/okna-pcv-izolacyjnosc-akustyczna-okien
Jak zmieniły się oczekiwania Klientów i jak wygląda droga do sukcesu? Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Panem Błażejem Runowskim, właścicielem firmy MS Szczecin. więcej
Nasz Partner Handlowy firma MS Kołobrzeg była sponsorem turnieju koszykarskiego. więcej
Na instagramowym profilu MS więcej niż OKNA przeprowadziliśmy konkurs z nagrodami. więcej
Wprowadziliśmy do oferty drzwi podnoszono-przesuwne Patio HST 76 z opcją "fast assembling". To szybki, bezpieczny i komfortowy montaż u Klienta. więcej
System MS on-line ułatwi bezpieczne i wygodne przedstawienie oferty MS oraz przyjęcie zamówienia i szybkie jego zrealizowanie. Poznaj szczegóły. więcej
Dwie prestiżowe nagrody po raz kolejny trafiły do MS więcej niż OKNA. Nie możemy się nimi nie pochwalić! więcej
Przed nami kolejne wydarzenie targowe. Tym razem w Łodzi. więcej
Na targach 4DD zaprezentowaliśmy odwiedzającym nasze produkty i innowacyjne rozwiązania technologiczne. więcej
Zapraszamy na święto designu do Katowic. Targi 4 Design Days po raz piąty. Zobacz nasze stoisko. więcej
Odebraliśmy Honorowe Wyróżnienie "Daję Radość" za wspieranie osób niepełnosprawnych. więcej