ibok
Polski | Deutsch | English | Italian

Sonda

Oceń System MS on-line! Twoje zdanie jest dla nas bezcenne.

 

Kontakt

MS więcej niż OKNA
Sp. z o.o.
76-200 Słupsk, ul. Portowa 16
tel. (+48) 59 84 10 800
fax (+48) 59 84 10 802
NIP: 839-21-45-162
Woj. Pomorskie
Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

klasa A: profile PVC, których grubość zewnętrznych, widocznych ścianek jest nie mniejsza niż 2,8 mm,
 a wewnętrznych 2,5 mm w/g PN-EN 2608:2004

klasa B: profile PVC, których grubość zewnętrznych, widocznych ścianek jest nie mniejsza niż 2,5 mm, 
a wewnętrznych 2,0 mm w/g PN-EN 12608:2004

coex: technologia ekstruzji profili okiennych PVC polegająca na jednoczesnym tłoczeniu różnych mieszanek PVC 
w jednym profilu. Technologia stosowana w oknach MS w celu ograniczenia temperatury nagrzewania się okleinowanych zewnętrznych powierzchni ram i skrzydeł – wtedy ścianki zewnętrzne w profilach barwionych w masie są koekstrudowane na biało (nie dotyczy MS evolution). W niektórych systemach profilowych w białych profilach okleinowanych na zewnątrz – zewnętrzne ścianki są koekstrudowane na brązowo (nie stosowane przez MS ze względu na negatywny wpływ zwiększonej temperatury na zewnętrznej powierzchni profili).
Koekstruzja stosowana jest także w celu wykorzystania recyklatu czyli surowca powstającego przy recyklingu starych okien PVC lub odpadów poprodukcyjnych – wtedy wewnętrzne, niewidoczne ścianki profili są koekstrudowane z materiału odzyskiwanego z odpadów (nie ma to żadnego negatywnego wpływu na jakość okien i pozwala na proekologiczne wielokrotne przetwarzanie PCV).

dylatacja: okna PVC charakteryzują się dużą rozszerzalnością liniową pod wpływem nagrzewania przez słońce. Przy montażu okien jest to jedno z ważniejszych zagadnień decydujące o długim i bezproblemowym działaniu okien przede wszystkim kolorowych PVC, ale także i drewnianych oraz aluminiowych. Zależnie od wielości okna bezwzględnie wymagane jest zachowanie odpowiedniego luzu pomiędzy ścianą, a ramą okna. Dotyczy to także luzu pomiędzy np. parapetem z klinkieru czy wmurowanym parapetem z granitu.

Długość boku

do 150 cm

do 250 cm

do 350 cm

do 450 cm

Szerokość fug dla okna białego

≥1 cm

≥1,5 cm

≥2 cm

≥2,5 cm

szerokość fug dla okna kolorowego

≥1,5 cm

≥2 cm

≥2,5 cm

≥3 cm

Nowoczesne materiały izolacyjne w postaci taśm trzyfunkcyjnych nie wymagają tak dużych dylatacji i można je zredukować. Wartości dla nich podaje poniższa tabela:

Długość boku

do 150 cm

do 250 cm

do 350 cm

do 450 cm

Szerokość fug dla okna białego

8 mm

8 mm

10 mm

10 mm

szerokość fug dla okna kolorowego

8 mm

10 mm

10 mm

12 mm

Bez względu na rodzaj zastosowanej izolacji termicznej, dylatacja (odstęp ramy od ościeża) nie powinna przekraczać 40 mm. Jeśli ta odległość jest większa, należy zastosować poszerzenie ramy.

okno referencyjne: okno jednoskrzydłowe o wymiarach 1230 x 1480 mm przyjmowane do badań (np. akustyki) i obliczeń (np. wypadkowego współczynnika przenikania ciepła Uw dla całego okna) w celach porównawczych.

okno referencyjne O34:okno dwuskrzydłowe ze słupkiem stałym o wymiarach 1465x1435 mm przyjmowane przez MS do obliczeń wypadkowego współczynnika przenikania ciepła Uw dla okna dwuskrzydłowego w celach porównawczych.

ift Rosenheim: niemiecki instytut techniki okiennej; najbardziej uznana instytucja zajmująca się badaniem i certyfikacją okien http://www.ift-rosenheim.de

Passive House Institute: niemiecki instytut domów pasywnych w Darmstadt; najbardziej uznana instytucja zajmująca się badaniem i certyfikacją budynków pasywnych http://www.passiv.de

etykiety energetyczne ift: opracowany przez niemiecki instytut techniki okiennej ift Rosenheim system określania klasy energetycznej okien. Klasa A dla standardowego okna z szybami SUPERtermo, ciepłymi ramkami MS i wzmocnieniem stalowym.

okleiny drewnopodobne:szeroka oferta folii PCV oparta na najnowszych rozwiązaniach np. Woodec perfekcyjnie imitujący drewno czy  Cool*Colors ograniczających nagrzewanie się zewnętrznych powierzchni profili okiennych od słońca.

słupek ruchomy: inaczej przylga słupka ruchomego – element przykręcany do jednego ze skrzydeł 
w oknie dwuskrzydłowym (skrzydło bierne) mający zapewnić szczelność na połączeniu skrzydeł. Po otwarciu okna rama nie jest podzielona słupkiem.

słupki i łączniki statyczne: słupki i łączniki dodatkowo usztywniane specjalnymi profilami stalowymi w celu zapewnienia właściwej statyki okien.

przewiązka, szpros konstrukcyjny: element konstrukcyjny okna dzielący jedną dużą szybę na dwie mniejsze, osobne szyby. Szerokość przewiązki to w zależności od modelu okna 70-76mm (tylko w kolorze białym) i 90-96mm (w białym i w kolorach).

drzwi zewnętrzne: mocne, ciężkie drzwi z profili PCV wzmacniane rurą stalową zamkniętą. Wzmocnienie łączone
 w narożnikach poprzez specjalne zgrzewalne elementy tzw. „kości” co nadaje im dużą sztywność i wytrzymałość, standardowo wyposażone w niski, ciepły próg aluminiowy, zawiasy nośności 120 kg oraz zasuwnicę hakową MACO PROTECT sterowaną klamką. Opcjonalnie dostępne inne zasuwnice.

panele drzwiowe: wypełnienie drzwi zamiast szyby. Dostępne panele gładkie w kolorze profilu lub w szerokiej gamie wzorów ozdobnych, również z szybkami.

drzwi tarasowe: lekkie drzwi PCV stosowane jako wyjście na taras lub jako rzadziej używane wyjście z domu, standardowo wyposażone w zawiasy okienne zasuwnicę grzybkową sterowaną klamką. W opcji zawiasy dowrębowe lub nakładane, niski ciepły próg aluminiowy i inne zasuwnice antywłamaniowe z hakami.

zasuwnice do drzwi: element ryglujący drzwi. Elementem blokującym mogą być grzybki (jak w okuciach okiennych) lub haki; w opcji zasuwnice 4-punktowe, automatyczne, z dodatkowym zamkiem.

zasuwnice do drzwi sterowane klamką: zasuwnica drzwiowa w której ruch elementów blokujących wymuszany jest ruchem klamki w górę (w stronę przeciwną do otwierania) klucz w tych zamkach blokuje możliwość odblokowania rygli przy ruchu klamki w dół). Szczególnie polecana do drzwi PVC z uwagi na łatwość i lekkość zamykania

zasuwnice do drzwi sterowane kluczem: zasuwnica drzwiowa w której ruch elementów blokujących wymuszany jest poprzez obracanie klucza (tradycyjnie). Przy ryglowaniu drzwi PCV, w celu zachowania szczelności, konieczne jest dociśnięcie uszczelki co może powodować wyczuwalny opór przy obrocie klucza

zasuwnice do drzwi automatyczne: zasuwnica drzwiowa w której ruch elementów blokujących odbywa się automatycznie gdy tylko skrzydło drzwiowe znajdzie się w ramie, odblokowanie i zamykanie „na klucz” jak w zasuwnicy sterowanej klamką

Ug: współczynnik przenikania ciepła dla szyby (lub innego wypełnienia w oknie)

 

Uf: współczynnik przenikania ciepła dla nieprzeźroczystej części okna (ramy okiennej)

Ψ: (Psi) liniowy współczynnik przenikania ciepła opisujący wpływ ramki międzyszybowej na izolacyjność całego okna

Uw: wypadkowy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna z uwzględnieniem wszystkich powyższych współczynników

www.uvalue.ms.pl : kalkulator energetyczny pozwalający na obliczenie parametrów termicznych okien MS w różnych konfiguracjach i co za tym idzie oszacowanie oszczędności jakie daje zastosowanie tych okien

g - współczynnik przenikania energii słonecznej wyrażany w % (część promieniowania słonecznego odpowiedzialna za nagrzewanie) (PN-EN 410:201) im wyższy, tym pomieszczenie bardziej się nagrzewa, dobrze zimą (dodatkowe, darmowe ogrzewanie) - źle latem (przegrzanie pomieszczeń lub dodatkowe koszty klimatyzacji) dlatego wskazana ochrona przeciwsłoneczna: żaluzje, rolety, markizy itp.

 

L - współczynnik przenikania światła słonecznego wyrażany w % (widzialna część promieniowania słonecznego odpowiedzialna za oświetlenie pomieszczenia) (PN-EN 410:2010)  im wyższy, tym widniej w pomieszczeniu, przy bardzo dużych powierzchniach przeszklenia np. cała ściana, wskazane ochrona przeciwsłoneczna.

 

Rw - ważony współczynnik tłumienia hałasu dla wszystkich częstotliwości wyrażony w dB (decybelach).

 

C - współczynnik korekcyjny (zawsze ujemny,  wyrażony w dB ) dla hałasów charakterystycznych dla np. autostrad, tras szybkiego ruchu, lotnisk, tras kolejowych.

Ctr - współczynnik korekcyjny (zawsze ujemny , wyrażony w dB ) dla hałasów charakterystycznych dla np. ruchu ulicznego w mieście, ruch kolejowy z małymi prędkościami, tramwaje, itp.

RA1 = Rw+C  - współczynnik tłumienia hałasów, wyrażony w dB, charakterystycznych dla np. autostrad, tras szybkiego ruchu, lotnisk, tras kolejowych, itp.

RA2 = Rw+Ctr - współczynnik tłumienia hałasów ,  wyrażony w dB, charakterystycznych dla np. ruchu ulicznego w mieście, ruch kolejowy z małymi prędkościami, tramwaje, itp.

Wszystkie parametry akustyczne zgodnie z normą PN-EN ISO 717 1:1999+A1:2008. W wymaganiach dla budynków najczęściej występuje RA1 lub RA2 a nie Rw czego niestety świadomość jest znikoma nawet wśród fachowców.

Bardziej wyczerpujące wyjaśnienia na stronie: http://oknotest.pl/poradnik-okienny/okna-pcv-izolacyjnosc-akustyczna-okien