ibok
Polski | Deutsch | English | Italian

Sonda

Oceń System MS on-line! Twoje zdanie jest dla nas bezcenne.

 

Kontakt

MS więcej niż OKNA
Sp. z o.o.
76-200 Słupsk, ul. Portowa 16
tel. (+48) 59 84 10 800
fax (+48) 59 84 10 802
NIP: 839-21-45-162
Woj. Pomorskie
Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

 

O izolacyjności akustycznej okna decyduje jego konstrukcja oraz materiały użyte do jego produkcji. Aby okno skutecznie tłumiło dźwięki dochodzące z zewnątrz, powinno być wykonane na szerokim, co najmniej 70mm profilu zbudowanym z 4, 5 lub większej ilości komór. Taki profil powinien zostać odpowiednio wzmocniony stalą lub wzmocnieniami termicznymi, co dodatkowo poprawi jego właściwości dźwiękochłonne. Oprócz konstrukcji profilu ważna jest również szczelność okna, na którą wpływa m.in. rodzaj zastosowanych uszczelek czy gęstość ryglowania okuć.

 

Do określenia parametrów akustycznych okien wykorzystywany jest współczynnik Rw. Informuje on o stopniu tłumienia hałasu dobiegającego z zewnątrz pomieszczenia. Zatem im wyższa jest jego wartość, tym lepiej dane okno chroni nas przed hałasem. Większość dostępnych na rynku okien charakteryzuje się współczynnikiem Rw na poziomie 30dB. Okna MS, produkowane na profilach pięciokomorowych o szerokości 73mm, ze wzmocnieniem stalowym lub termicznym, osiągają współczynnik Rw (C, Ctr) = 35 (-2,-5) dB (zgodnie z EN ISO 140 – 03, nr badania 04 03 24.Z 09 wykonane w Labor fuer Schall- und Waermesstechnik GmbH w Rosenheim). Przewaga ta wynika nie tylko z bardzo dobrej konstrukcji profilu i wysokiej szczelności okien, ale również z izolacyjności akustycznej stosowanych wkładów szybowych.

Konstrukcja szyby zespolonej, a więc rodzaj i grubość szyb składowych, dystans między szybami oraz rodzaj gazu wypełniającego tą przestrzeń, ma bowiem bardzo duży wpływ na akustykę okna. Standardowo okna wyposażane są w szyby zespolone konstrukcji 4-16-4T (dwie szyby po 4mm oddzielone 16mm przestrzenią) wypełnione argonem. Izolacyjność akustyczna takiego zestawu szyb to około 31dB. Jednak badanie wykonane na szybie termo 1.0 (4-16-4) naszej produkcji wykazało współczynnik Rw na poziomie 33dB. To bardzo dobry rezultat dla szyb o tej konstrukcji. Takim samy parametrem charakteryzuje się szyba SUPERtermo U=0,5 W/m2K. Można oczywiście zwiększyć parametry izolacyjności akustycznej wkładu szybowego, ale odbywa się to poprzez wprowadzenie zmian w jego budowie, co automatycznie wpływa na wzrost kosztów zakupu okien. Większe tłumienie hałasu zapewnia zróżnicowanie grubości szyb składowych, ponieważ jednakowe szyby będą przy pewnej częstotliwości dźwięku wpadać ze sobą w rezonans, co znacznie obniża ich izolacyjność akustyczną.

Budowa szyby

Współczynnik Rw dla szyby

Współczynnik Rw (C, Ctr) dla okna MS z tą szybą

4-16-4

31 dB

35 (-2,-5) dB

8-16-4

37 dB

39 (-1,-4) dB

6-12-8 VSG

38 dB

40 (-1,-3) dB

9 (szyba specjalna)-16-10

45 dB

44 (-1,-4) dB

13-16-9 (szyby specjalne, klejone)

48 dB

46 (-1,-4) dB

Powyższa tabela została sporządzona na podstawie raportów z badań.

 

Należy pamiętać, że nawet najcichsze okno nie jest w stanie skutecznie stłumić hałasu, jeżeli zostały popełnione błędy przy jego montażu. Dlatego ten etap inwestycji powinien być przeprowadzony bardzo precyzyjnie i z użyciem odpowiednich materiałów, takich jak taśmy rozprężne czy piany. Wszelkie zaniedbania w czasie montażu mogą bowiem zniweczyć cały wysiłek włożony w zapewnienie ciszy we wnętrzach naszych domów.