ibok
Polski | Deutsch | English | Italian

Sonda

Oceń System MS on-line! Twoje zdanie jest dla nas bezcenne.

 

Kontakt

MS więcej niż OKNA
Sp. z o.o.
76-200 Słupsk, ul. Portowa 16
tel. (+48) 59 84 10 800
fax (+48) 59 84 10 802
NIP: 839-21-45-162
Woj. Pomorskie
Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

Zapewne spotkali się Państwo z etykietami energetycznymi umieszczanymi na różnych produktach: pralki, lodówki, a nawet opony. Jest to prosty sposób przedstawienia w jakim stopniu dane urządzenie oszczędza energię.

Niemiecki Instytut Techniki Okiennej IFT Rosenheim opracował narzędzie, dzięki któremu na podstawie parametrów, określane są klasy energetyczne dla okna referencyjnego (jednoskrzydłowego 1230x1480mm) a my jako jedni z pierwszych postanowiliśmy z niego skorzystać.

Podstawą oceny efektywności energetycznej jest stworzona przez Międzynarodowy Komitet ISO TC163 SC2 "Obliczanie ciepła" norma ISO 18292: 2010-12 " Ocena energetyczna systemów okiennych dla domów mieszkalnych - Metoda obliczania" ( Energy performance of fenestraqtion systems for residantial buildings - Calculation procedure).

Z racji tego,że coraz częściej w budynkach oprócz ogrzewania instalowana jest też klimatyzacja,która także potrzebuje energii, ocena składa się z dwóch klas,osobno dla ogrzewania (warunki zimowe) i klimatyzacji (warunki letnie).

Kilka słów komentarza do wybranych elementów etykiety:

1. Numer etykiety zarejestrowany w ift Rosenheim - umożliwia weryfikację autentyczności etykiety na stronie internetowej www.ift-service.de/energy do której prowadzi kod QR na dole etykiety.

2. Skrócona nazwa systemu okiennego (po niemiecku), która zawiera model okna MS, Ug dla szyby - jeśli nie jest określone to 0,5 ( w tym przypadku 1,0) oraz rodzaj wzmocnienia ( w tym przypadku stal), na stronie można znaleźć inne nasze etykiety z dopiskiem WK (Warme Kante - ciepła ramka międzyszybowa).

Etykiety dla wybranych okien produkowanych przez MS więcej niż OKNA znajdują się na poszczególnych stronach produktowych okien MS evolution, TYTANOWYCHtermo, Wood Look, MSline i N.ergo. Wszystkie produkowane przez MS okna wyposażone w szybę SUPERtermo są w najwyższej klasie energetycznej A.

 

Od etykiety energetycznej, do deklaracji indywidualnej

Jeżeli chcecie Państwo sprawdzić prawdziwość swojej etykiety energetycznej, oraz poznać inne parametry okien, proszę postępować według danego schematu.

Proszę zeskanować przy pomocy Smartfona kod QR. Do tego należy mieć zainstalowane na urządzeniu odpowiednie oprogramowanie, oraz posiadać dostęp do internetu.
Po zeskanowaniu kodu QR otrzymacie Państwo dostęp do deklaracji producenta, która zawiera informacje dotyczące parametrów przenikalności ciepła dla danego okna takich jak:

Uw - współczynnik przenikania ciepła dla okna referencyjnego lub jeśli nie podano Uw, to dane potrzebne do jego wyliczenia:

Uf - przenikalność cieplna zastosowanej ramy okiennej
Ug - przenikalność cieplna zastosowanego oszklenia
Psi - przenikalność cieplna na krawędzi szyby (ramki dystansowej)
g - współczynnik przenikania energii słonecznej dla oszklenia
τL - współczynnik przenikania światła dla oszklenia

oraz współczynniki charakteryzujące osłonę przeciwsłoneczną:
Fc - współczynnik zacienienia
gt - współczynnik k przenikania energii słonecznej dla szyby zacienionej (gt=g * Fc)

a także klasyfikację energetyczną dla okresu zimowego - ogrzewanie (H-Heizen) i letniego - chłodzenie (C-Köhlen):
EP - zapotrzebowanie na energię
DP - nasłonecznienie

Przykładowa deklaracja producenta

 
EL-0000007329-1 [362,94 kB]